نامه سرگشاده تشکل‌ها و گروه‌های فعالین کارگری، بازنشستگان، دانشجویان و فعالین کارگری و لغو کار کودکان به عفو بین‌الملل

آقای رئیس، همانطور که اطلاع دارید و در گزارش سازمان متبوعتان منتشره به تاریخ 2سپتامبر2020 به تفصیل شرح داده شده است، حکومت ایران در جریان سرکوب خونین خیزش مردمی آبان 1398 که در اعتراض به گرانی یک شبه و سه برابری قیمت بنزین به وقوع پیوست، تنها در مدت 3 روز بنا به گزارش سازمان عفو بین‌الملل 304 نفر را به قتل رسانده و بیش از 7000 نفر را نیز بازداشت کرده است.

یقینا آمار کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان بسیار بیشتر است. زیرا تحت حاکمیت فعلی ایران، دسترسی به آمارهای واقعی میسر نیست و خود حکومت نیز هیچوقت آمار واقعی در هیچ رابطه‌ای را اعلام نکرده و نمی‌کند.

طبق گزارش خبرگزاری رویترز، تعداد کشته‌شدگان در جریان سه روزه خونین آبان 1398 بیش از 1500 نفر هستند. اما از آن تاریخ به بعد ده‌ها و شاید صدها نفر از بازداشت‌شدگان آبان زیر شکنجه به قتل رسیده و اجسادشان در رودخانه‌ها، بیابان‌ها و کوچه‌ها و خیابان‌ها انداخته شده‌.

بعد از 10 ماه از آن کشتار و بازداشت‌های گسترده، هنوز حکومت نه آماری از کشته‌شدگان ارائه کرده است و نه تعداد بازداشت‌شدگان را اعلام نموده است. هنوز تعداد زیادی از خانواده‌ها از سرنوشت عزيزانشان بی‌اطلاع هستند و در نگرانی و اضطراب به سر می‌برند. این خانواده‌ها همچنان در وحشت از اینکه سرنوشت عزیزانشان به سرنوشت بازداشت‌شدگانی که زیر شکنجه کشته شده و در جایی انداخته شدند، گرفتار شوند، به سر می‌برند.

حکومت ایران کمترین حقی برای شهروندان قائل نیست و با چماق، باتوم، گلوله و زندان و شکنجه و اعدام به مقابله با هر اعتراضی می‌پردازد.

ما مردم ایران، بخشی از گستاخی حکومت در برابر مردم در این جامعه را نتیجه مماشات‌ با حکومتی می‌دانیم که هنوز علیرغم کشتار و اعدام شهروندانش در محافل، مجامع و سازمان‌های جهانی پذیرفته می‌شود و روابط سیاسی‌اش با دنیای خارج برقرار است. بنابراین مجامع بین‌المللی نیز مسئول هستند.

ما مصرانه از شما می‌خواهیم تا با فشار آوردن به مجامع بین‌المللی، خواستار آن شوید که بر حکومت ایران فشار بیاورند تا دست از کشتار، شکنجه و اعدام بردارد و حقوق پایه‌ای مردم ایران را به رسمیت بشناسد. صدور بیانیه‌ها در محکومیت اعمال ضد حقوق بشری، برای به رسمیت شناخته شدن حقوق مردم ایران توسط حکومت کافی و چاره ساز نیست. باید محدودیت‌های سیاسی جدی و عملی در سطح جهانی تا زمان تن دادن به رعایت حقوق سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مردم علیه حکومت ایران اعمال گردد.

? مبرم ترین مطالبات مردم ایران و خانواده‌های کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان آبان 98 از قرار زیر است و باید بی قید و شرط برآورده شوند:

1- اعلام آمار واقعی کشته‌شدگان
2- اعلام آمار واقعی بازداشت‌شدگان و روشن نمودن سرنوشت آنان
3- آزادی فوری و بی قید و شرط بازداشت‌شدگان آبان 98 و همه زندانیان سیاسی
4- حق برگزاری مراسمات گرامیداشت کشته‌شدگان در ایام سالگرد به قتل رسیدنشان در آبان 1399 به هر طریق که خانواده‌ها و مردم همراه خانواده‌ها بخواهند مراسمات را برگزار کنند.

با تشکر
1/مهر/1399

1- انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه
2- سندیکای نقاشان البرز
3- شورای بازنشستگان ایران
4- تشکل مستقل دانشجویان پیشرو دانشگاه اصفهان
5- دانشجویان دانشگاه آزاد نجف آباد اصفهان
6- جمعی از دانشجویان و فعالین دانشگاه‌های هنر تهران
7- گروهی از فعالین کارگری سقز
8- گروهی از فعالین لغو کار کودکان
9- جمعی از فعالین دانشگاه علم و صنعت تهران
10- جمعی از فعالین دانشگاه خواجه نصیر تهران
11- جمعی از فعالین و دانشجویان دانشگاه علامه تهران
12- جمعی از فعالین و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان